D.U.K.

  1. Kiek reikia užleisti sąramą ant sienos ?

Tai priklauso nuo angos tarpatramio, ir blokelių gniuždomojo stiprio. Moksliškai tariant, tai priklauso nuo vietinio gniuždomo ploto ir apkrovos. Dažniausiai sąramos į sieną remiasi dviem dalim (dviatramės), taigi, kuo ilgesnę sąramą turime, tuo didesnė apkrova tenka jos atramoms, tuo labiau veikiamas blokelis ir tuo daugiau reikia užleisti sąramą, kad išskirstytume apkrovą į sieną, kitaip blokelio sienos kampas gali trūkti.

2. Kuo skiriasi laikanti nuo nelaikančios, arba nešanti ar nenešanti sąramos?

Laikanti ar nešanti sąrama, tai vienas ir tas pats terminas, laikanti sąrama perima ją veikiančias perdangos, stogo, sienos ir kitas apkrovas, ji dažnai būna 10-12 kartų “stipresnė” nei nelaikanti. Nelaikanti sąrama skirta perimti tik virš jos esančio mūro apkrovas. Šios apkrovos didžiausios būna mūrijimo metu, kol skiedinys dar būna šviežias. Sukietėjus mūrui, jis “įsijungia į darbą, kartu su sąrama ir bendra sąramos + mūro laikančioji galia išauga.

3. Kodėl ilgos sąramos dažnai būna gerokai aukštesnės?

Nagrinėjant šį klausimą reiktų prisiminti gelžbetonio esmę. Paprastai tariant gelžbetonis statyboje pradėtas naudoti todėl, kad betonas santykinai pigi medžiaga, gerai perimanti gniuždymo įtempius, bet negali perimti tempimo įtempių, kam puikiai tinka armatūra.

Esant dideliam sienos angos tarpatramiui lenkimo momentai išauga, per centrą, sąramos apačia tempiama, o viršutinė dalis gniuždoma maksimalia jėga. Kuo elementas žemesnis, tuo šios tempimo ir gniuždymo jėgos didesnės. Aukštinant elementą tempimo ir gniuždymo jėgos sumažinamos, padidėja betono kiekis, bet sumažėja armatūrinio plieno poreikis, elementas gali atlaikyti didesnes apkrovas, be to dažnai bendra jo gamybos kaina sumažėja

4. Ar galima sąramas gaminti objekte?

Žinoma galima, tik tą daryti reikia griežtai laikantis projektinių reikalavimų, kurios nurodė atitinkamą kompetenciją turintis konstruktorius. Sąrama-atsakingas, laikantis elementas, kurį pakeisti ganėtinai sudėtinga. Trūkus sąramai trūksta ir siena, “suvaikšto” virš jos esančios laikančios konstrukcijos (perdanga, stogas, fasadas, gali įtrūkti net po sąrama esantis  langas). Minimalūs nuostoliai būna vizualiniai, tuomet užtenka pakeisti sąramą nauja, ar kitaip sutvirtinti konstrukciją, kitu atveju gali būti pažeista statinio konstrukcija (pasėdus perdanga, stogo dalis, kita nešanti siena ir t.t.) Todėl darbus atliekantiems darbininkams palikti spręsti šį klausimą iš “jų patirties” nesiūlytume, nes vėliau gali tekti gailėtis. Čia ne patirties klausimas, pastato konstruktyvą reikia skaičiuoti, išanalizuoti nuolatines bei laikinąsias apkrovas ir parinkti sąramą, pagal šiuos duomenis. Vyrauja dažnas statybininkų požiūris “jei praeitam objekte naudojom 12 diametro armatūrą sąramai gaminti, tai ji tiks ir čia” o gali būti kad šioje vietoje reikia naudoti 28 mm diametro armatūrą, kas pagal laikomąją galią yra beveik 6 kartus daugiau.

5. Iš ko susideda sąramos kaina?

Sąramos kaina susideda iš ją sudarančių medžiagų kainos bei darbų kainos. Tarkim laikančios standartinės sąramos kainai didžiausią įtaką daro armatūros kiekis, tai gali siekti iki 60%, todėl laikančios sąramos, esant tokiems patiems matmenims, kartais būna gerokai brangesnės.

5. Kodėl standartinės sąramos su didesne laikančiąja apkrova kainuoja mažiau nei nestandartines?

Tai pagrinde priklauso nuo darbo sąnaudų. Standartinės sąramos gaminamos specialiose formose, kur vienu metu atitinkamos rūšies sąramų galima gaminti 40 vnt, tuo tarpu nestandartinių sąramų stendas nėra toks našus, jį kaskart reikia sureguliuoti vienetiniam gaminiui, o tai gerokai išbrangina darbo sąnaudas. Paprastai tokių pačių parametrų nestandartinė sąrama kainuoja apie 20% – 30% brangiau.

6. Geometrinių matmenų paklaidos: dažnai užsakovai mūro blokelius mūrija naudodami klijus ir lieka nustebę, kai sąramos aukštis būna neidealiai toks, kaip blokelio, dėl to tenka pjauti blokelį, koreguoti visą blokelių eilę ar kitai suktis iš padėties. Gelžbetoninės sąramos gaminamos pagal standartą, esant leistinai gaminio paklaidai.

Remiantis LST EN 845-2 sąramų iki 3 metrų ilgio leistinos paklaidos yra,

ilgiui – +-15mm,

pločiui  +-5mm,

įlinkiui arba išlinkiui (horizontalia ir vertikalia kryptimis)  0,5% nuo ilgio, bet ne daugiau 10 mm,

posūkio geometrijos nuokrypiai galimi iki 0,7% skaičiuojant nuo gaminio ilgio.

Sąramoms nuo 3 metrų ilgio yra gelžbetoninis tiesinis elementas, kurio leistini nuokrypiai remiasi LST EN 13369 standartu.

jei matuojamas matmuo yra  mažiau nei 150mm, +10/-5mm,

jei matuojamas matmuo yra 400mm, +15/-10mm,

jei matuojamas matmuo yra daugiau nei 2500mm, +-30mm.

7. Ar galima sąramą montuoti be ilšyginamojo betono ar skiedinio sluoksnio?

Draudžiama, patartume sąramas montuoti ant skiedinio mišinio, dėl jau aptarto gniuždomo blokelio ploto. Mūrijimo metu nepasiekiamas idealus lygumas sienose, todėl montuojant sąrama be išlyginamojo sluoksnio, rizikuojame kad sienos ir sąramos sąlyčio plotas bus dar mažesnis nei planuojame, dėl to, blokelis ant kurio remiasi sąrama, gali trūkti.

8. Kuo skiriasi M ir MU tipo sąramos nuo SR tipo sąramų nors geometriniai matmenys ir laikančios galios tokios pat? kodėl SR tipo sąramos brangesnės?

MU ir M sąramos buvo suprojektuotos galiojant kitoms GOST projektavimo normoms, kai statiniams buvo keliami mažesni priešgaisriniai reikalavimai. Pasikeitus šioms normoms atsirado poreikis perprojektuoti sąramas, į labiau atsparias gaisro apkrovai, dėl to atsirado SR tipo sąramos.

SR sąramos brangesnės dėl to, kad didinant jų atsparumą gaisro poveikiui padidėjo betono apsauginis sluoksnis, tuo pačiu sumažėjo “dirbantis” skerspjūvio plotas ir padidėjo apkrovos veikiančios armatūrą bei betoną, konstruktoriai turėjo didinti armatūros skerspjūvius ir betono markę norėdami išlaikyti tas pačias laikomąsias apkrovas esant tiems patiems geometriniams matmenims. MU ir M sąramos išlieka populiarios dėl svaraus kainų skirtumo.

Teisingai vertinant gaisro apkrovas, sąramų atsparumas padidėja vykdant apdailos darbus (tiek iš vidaus tiek iš išorės sąramos papildomai dengiamos tinko, glaisto, gipso, termoizoliacinių medžiagų sluoksniais, kas gerokai padidina jų atsparumą ugniai.

 

Parengė:

gamybos direktorius, Donatas Jankauskas

 

pastebėjus informacijos netikslumus arba atsiradus papildomiems klausimams prašome rašyti el.laišką: donatas.jankauskas@gelmesta.lt

 

 

Visa Svetainėje pateikta informacija yra rekomendacinio pobūdžio. Svetainės valdytojas nėra atsakingas už Svetainės lankytojų sprendimus, priimtus naudojantis Svetainėje pateikta informacija, jų pasekmes arba patirtus nuostolius ar praradimus.